Jak se neztratit při výběru elektrické kytary?

hero_electric.jpg

Straty, Telata, LP-čka, Véčka, SG-čka, Superstraty, semiakustiky, Jazzmastry, Jaguary a jiné šelmy. Elektrické kytary nabízejí tolik tvarů, dřevin, snímačů, kobylek, barev a jiných lákadel, že je na začátku velmi jednoduché se v nich ztratit. Nebojte se, při výběru vaší nové "elektriky" vám rádi pomůžeme, pojďme však nejprve zjistit, jaký nástroj vlastně hledáte.


Jak si mám vybrat, když ještě nevím, co chci na kytaru hrát?

V tom případě bychom doporučovali elektrickou nebo elektro-akustickou kytaru. Obě totiž nabízejí nejširší zvukové možnosti. Kdo řekl, že s elektrickou kytarou se nedá hrát citlivě, nebo že na elektroakustiky prostě není možné zahrát rockové sólo? Možností je nekonečno.


Hlavní rysy elektrických kytar, které ovlivňují celkový zvuk?

yamaha_3.jpg

Možná už teď víte, který model kytary bude brzy váš, ale před tím, než se vrhnete na jeho koupi, je třeba se zamyslet nad jednotlivými částmi elektrické kytary. Třeba najdete něco, co vás inspiruje nebo nasměruje. Každý model kytary se totiž zpravidla vyrábí v několika konfiguracích. Díky tomu můžete vždy sloučit estetiku se zvukem, který vám perfektně sedne od první vteřiny.


Dřevo

Těla a krky elektrických kytar jsou zpravidla vyrobeny z tzv. znělých dřevin. Tyto dřeviny dokáží "naslouchat" vaší hře a zvuk různým způsobem distribuovat dál. Každá z dřevin však přenáší vibrace jiným způsobem, což se v konečném důsledku projeví i na finálním zvuku nástroje. Čím jsou tedy jednotlivé dřeviny charakteristické?


Snímače

Šrouby a lesklá kovová nebo plastová ploška - pokud se právě díváte na tuto část vaší kytary, jde o snímače . Tyto malé součásti elektrické kytary mají nejzásadnější vliv na celkový zvuk nástroje, takže si při jejich výběru dávejte obzvlášť pozor. Naštěstí je na výběr pouze ze tří hlavních možností.


Stavba

Šroubovaná konstrukce je jednoduše servisovatelná, pohodlná, ale při přenosu ztrácí jistou část vibrací a zkracuje se i sustain. Pokud sáhnete po lepeném krku, odměnou vám bude dlouhatánský sustain, ale pokud se něco stane, oprava takového krku bude mnohem složitější.

Stejně je to i u průběžné stavby krku, kde krk tvoří i podstatnou část těla. Jak dobře tušíte, rezonance a sustain vystřelí do červených čísel. Podobně to však dopadne i s opravou takového krku v případě nepříjemné náhody. I samotné tělo kytary může mít obrovský vliv na váš finální zvuk. Může být vyrobeno z masivního kusu dřeva nebo zkonstruováno podobně jako akustická kytara s dutým, či polodutým tělem.

Masivní kytary vídáme asi nejčastěji. Nástroje s takovým typem těla jsou spolehlivé a odolné vůči zpětné vazbě. Jejich zvuk je ostřejší a razantnější, ale samotné dřeviny se ve finále neprojeví v takové míře, jako například u semi akustických kytar.

Semi akustické kytary jsou nástroje, které mohou mít kompletně duté nebo poloduté tělo. Díky své stavbě má jejich dřevo zásadní vliv na celkový zvuk. Zpravidla jde o měkčí a přirozenější tón. Poloduté kytary jsou navíc vybaveny středovým blokem ze dřeva, který výrazně napomáha při kontrole zpětné vazby, na které jsou tyto nástroje náchylnější.


Struny

Ve všem už mám jasno, ale ... fakt jsou struny až tak důležité? Ano, je to tak. Kytara s těmi správnými strunami je jako jízda na kole s tím správným převodem. Pokud hrajete lehce a nepotřebujete se spoléhat na desítky sekund sustainu, můžete si s čistým svědomím odpočinout při menších tloušťkách jako jsou například 9 nebo 10.
Existuje nástroj, který je obecně považován za dobrou volbu?

Ano. Většina kytaristů na světě totiž dříve či později projde svým Strat nebo LP obdobím. Případně oběma. Kytary tohoto tvaru jsou pokládány za absolutní klasiku, která je prověřena desetiletími. Pokud tedy sáhnete po jednom z těchto ikonických tvarů, je tu obrovská šance, že budete spokojeni.

Pokud je pro vás životnost strun a pohodlí prioritou, určitě se nezapomeňte podívat po strunách se speciální vrstvou potahu, který je chrání před korozí a znečištěním. V případě takových sad však ztrácíte jasnost, kterou mají nepotažené sady na rozdávání.


Bude mi samotná kytara stačit, nebo potřebuji ještě něco?

kombo.jpg

Pokud je vaším cílem znít jako kytarista hrající na struny z postele, pak ano. K elektrické kytaře je však zapotřebí i zesilovač nebo kombinace zesilovače a reproduktoru, takzvané kombo . Pro vzájemné propojení těchto dvou esenciálních věcí budete potřebovat i kabel .

Opravdová sranda však začíná po připojení efektů , které dělají z elektrické kytary jeden z nejvšestrannějších nástrojů. Vyberte si to správné kombo, k němu pár efektů a užívejte si svou novou elektrickou kytaru naplno.

© 2004-2019 Muziker | Jak vybrat elektrickou kytaru
Logo muziker
Nezmeškejte super akce. Aktivujte si notifikace.
Aktivovat