Kytara je hudební nástroj, který vynikne nejen v klasické hudbě, ale také na opékačce či na rockovém koncertu. Ať už hraješ nebo si teprve učíš hrát, pomůžeme ti s výběrem a představíme ti několik druhů a typů.
Jaké druhy kytar známe?
Akustické kytary
Akustická kytara je tvořena rezonanční deskou (korpusem), jejímž úkolem je zvuk zesílit a vyslat do prostředí se správným zabarvením tónů. Podle materiálu strun ji rozdělujeme na klasickou (tzv. španělku), která má nylonové struny, Jumbo a Dreadnought (tzv. Western), které mají kovové struny.
Elektrické kytary
Elektrická kytara funguje na principu snímání kmitání strun nad snímačem, díky kterému nepotřebuje duté tělo. Popularitu si tento nástroj získal v 50. letech, kdy firma Fender přišla s kytarou Fender Stratocaster. Tento model se v téměř nezměněné podobě vyrábí dodnes a považuje se také za jeden ze základních typů elektrických kytar. ST modely se staly tak zásadními a univerzálními, že je najdeme iu jiných výrobců.
Kytary Telecaster, také z dílny Fender, se staly stejně ikonickými a populárními. T modely mají elegantní tvar s jedním výřezem a kvůli svému čistému zvuku se uplatní v jemnějších žánrech, jako country a pop.
Třetím základním typem kytar je Les Paul, který pochází od firmy Gibson. Tento typ je charakteristický zakulacenou horní stranou a jedním výřezem na spodní straně. Hodí se zejména do tvrdších žánrů, ale také například do reggae nebo blues.
Elektroakustické kytary
Elektroakustická kytara je akustická kytara s magnetickým snímačem, který přenáší vibrace přes kabel na výstupní konektor (jack) nebo do zabudovaného předzesilovače. Využívá se v různých žánrech, ve kterých se vyžaduje zvuk akustické kytary, ale větší objem hlasitosti.
Baskytary
Baskytara nebo i basová kytara nahradila dříve používaný kontrabas. Svým zvukem je někde na pomezí rytmické a melodické složky hudby a hodí se do všech stylů. Podle způsobu zesilování zvuku Rozlišujeme akustickou baskytaru a elektrickou baskytaru.
Historie
Kytara má bohatou historii, která sahá více než 4000 let zpět. Postupem let vzniklo mnoho teorií o jejím vzniku a předchůdcích, ale téměř s jistotou víme, že do Evropy se předchůdci dostali z Egypta a Mezopotámie. Tyto nástroje měly obvykle 4 struny a právě tak začínala i kytara, která se na začátku renesance 4-strunných nástrojů stala nejpopulárnější ve většině Evropy.
Postupem let se měnil počet strun a jejich materiál, experimentovalo se s uchycením krku a tvarem těla. Klasická kytara nebo i „španělka“ tak, jak ji známe nyní vznikla v 19. století. Postupně se začaly vyvíjet technologie pro zesilování zvuku a právě díky tomu vznikaly nové druhy.
Jak začít s hrou na kytaře
Pokud se teprve rozhoduješ s hrou začít, rozhodně se podívej na kytary pro začátečníky, případně si můžeš koupit kytaru pro dítě. Pro usnadnění výběru na našem blogu najdeš články jak vybrat kytaru, jak ji naladit a jak se naučit na kytaru hrát.
Vyber si také vhodné příslušenství, jako například ladičku, trsátko, náhradní struny na kytaru či zesilovač.