Vyber si zemi pro doručení zásilky

Gramofony

Gramofony se v posledních letech znovu staly oblíbeným přístrojem pro přehrávání hudby. Jsou však také skvělým bytovým doplňkem, který rozhodně přitáhne oko každého návštěvníka. Pokud se neumíš rozhodnout, který gramofon je pro tebe ten pravý, čti dál a my ti pomůžeme zorientovat se v široké škále produktů.

Jaký gramofon zvolit?
     Pokud jsi začátečník, který má doma pár ploten nebo tě tento trend nadchnul, ale ještě nevíš, jestli tě to opravdu osloví, doporučujeme gramofon typu „vše v jednom“. Takové gramofony mají skvělý poměr ceny a kvality, již mají zabudovaný předzesilovač a často mají zabudované funkce, jako například rádio, připojení přes bluetooth či USB.
     Pokud netrváš na tom, aby byl gramofon ve tvém domově stabilní dekorací, rád cestuješ, nebo pokud ho jednoduše budeš častěji přenášet, sáhni po přenosných gramofonech. Tyto přístroje mají zpravidla již zabudované reproduktory, ale často nabízejí i možnost zapojení externích reproduktorů či zesilovače.
     Nadšenci vintage designu si v této kategorii najdou retro gramofony. Tento statement kousek, který ve tvé domácnosti nikdo nepřehlédne, nepotřebuje žádné další zařízení pro přehrávání. Seženeš ho za přijatelnou cenu a často skrývá i moderní funkce jako FM rádio, bluetooth propojení nebo výstup na sluchátka.

     Skvělým kompromisem mezi kompaktními all in one gramofony, domácími nebo Hi-Fi gramofony jsou gramofonové soupravy. Tyto sety zahrnují všechny komponenty včetně zesilovače a reproduktorů, takže stačí je už jen navzájem propojit.

     Těm odvážnějším, kteří chtějí nahlédnout do světa audiofilů, doporučujeme domácí gramofon. Výborný poměr ceny, kvality zvuku, nadčasového designu a kvalitního zpracování rozhodně oceníš. V tomto případě se klidně můžeš řídit pravidlem „méně je více“, Čím méně funkcí gramofon bude mít, tím kvalitnější zpravidla bývají jeho komponenty.

     Hi-Fi gramofony jsou drahokam mezi gramofony. Žádné extra komplikované funkce navíc nečekej! Za to však dostaneš estetické provedení z kvalitních materiálů a perfektní zvuk, ideální pro audiofily. Jednotlivé detaily zařízení jsou dokonale sladěny a gramofon rozhodně zaujme každého fajnšmekru.

Gramofony pro DJ jsou ideální pro skrečování a náročnější zacházení. Jedná se o gramofony s přímým pohonem a vysokým točivým momentem. Nejlépe je využiješ v kombinaci s mixážním pultem a studiovými monitory.

Části gramofonu

     Tělo je základnou gramofonu. Může být vyrobeno z různých materiálů jako dřevo, plast či dokonce kov. Jeho úkolem je izolace vnitřních částí, ale také plní i estetickou funkci.
     Talíř je část gramofonu, na kterou se ukládá deska. Má zamezit různým posunům desky, které by mohly mít za následek nekvalitní zvuk a možná poškození vinylu. Talíř může být vyroben z různých materiálů a každý materiál má specifické vlastnosti.
     Pohon má za úkol zajistit rotování desky. Existuje přímý pohon, při kterém je motorek izolován od ostatních částí gramofonu a který se starý o redukci šumu. Tento typ pohonu se využívá primárně při DJingu. Jiným typem je řemínkový pohon, při kterém talíř pohání řemínek. U tohoto typu pohonu trvá déle, než se dostane na požadovanou rychlost. Rychlost lze regulovat pouze výběrem hodnot 33 RPM nebo 45 RPM.
     Ramínko je dlouhá komponenta gramofonu, na kterém se nachází cartridge a jehla. Pomocí ramene se přesouvá na desku jehla, která zapadne do „letokruhů“ desky a rozezvučí ji. Ramínko má také vyvažovací funkci. Rozkládá tlak působící na plotnu a tím zamezí jejímu poškrábání a následnému znehodnocení.
     Cartridge a jehla jsou exekutivou přehrávání. Oba komponenty jsou vyměnitelné a jejich výměnou za kvalitnější komponentu lze zážitek z přehrávání posunout na zcela novou úroveň.

     Pokud chceš získat více informací, na našem blogu ti poradíme, jak vybrat gramofon, jak vybrat reproduktory a jak si poradit s nejčastějšími chybami.

     Nezapomeň se podívat na nové LP desky od tvých oblíbených interpretů či kvalitní předzesilovač.

Slevy a Akce: Gramofony

Domácí gramofony

Retro gramofony

Přenosné gramofony

Gramofonové soupravy

Hi-Fi Přenosky

LP desky

Příslušenství pro gramofony

Příslušenství pro LP desky