Jak si mám vybrat, když ještě nevím, co chci na kytaru hrát?
V tom případě bychom doporučovali elektrickou nebo elektro-akustickou kytaru. Obě totiž nabízejí nejširší zvukové možnosti. Kdo řekl, že s elektrickou kytarou se nedá hrát citlivě, nebo že na elektroakustiky prostě není možné zahrát rockové sólo? Možností je nekonečno.
- ST-Modely - Absolutní klasika, která dnes představuje prototyp toho, jak má elektrická kytara vypadat. Strakoš se cítí nejlépe ve vodách rocku, blues, hard rocku, ale i metalu. Na svůj Strat nedají dopustit takoví velikáni jako Jimi Hendrix, David Gilmour, John Frusciante, Eric Clapton nebo Buddy Holly.
- Singlecut - Více než 60 let se za jeden z klíčových zvuků elektrické kytary považuje právě zvuk LP. Hutné riffy a krémové sóla, takové jsou nástroje, na které zase nedají dopustit jména jako Jimmy Page, Slash, Zakk Wylde, Bob Marley nebo Billie Joe Armstrong.
- Super ST-Modely - Kytara, která tvarem odkazuje na minulost, ale svou silou a všestranností rozhodně patří do rukou moderního kytaristy. Rychlá hra, vysoký výstupní signál a nekompromisní pohodlnost. Své o tom vědí velikáni jako Steve Vai, Eddie Van Halen nebo Joe Satriani.
- Hard & Heavy - Pro všechny, kteří nade vše milují brutální zkreslení, se určitě hodí nástroj ze sekce Hard and Heavy. Tyto kytary jsou připraveny poskytnout ten nejbrutálnější zvuk, extrémní podladění nebo práci s více strunami, jak jste zvyklí. Za vše mluví jména jako Stephen Carpenter, Tosin Abasi, Kerry King nebo Randy Rhoads.
- Doublecut - Řekl zde někdo AC / DC? Ano, kytary typu SG jsou absolutní nutností pro všechny fanoušky hard rocku. Své SG měli nebo stále mají nablízku legendy jako Angus Young, Tony Iommi nebo Frank Zappa.
- Semiakustické kytary - Pozor, semiakustické kytary nejsou jen devizou jazzmanů. Jejich bohatý a přirozený tón se dokonale hodí i pro rock, jen pozor na zpětnou vazbu. Tento nástroj přirostl navždy k srdci kytaristům jako Joe Pass, Pat Metheny, Dave Grohl, B.B. King nebo Chuck Berry.
- Jaguar - Volba číslo 1 pro všechny rebely. Tyto surf rockové zbraně ze 60. let si našly svou vlastní živnou půdu po nástupu alternativních kytarovek v 90. letech. Kurt Cobain, Kevin Shields, J Mascis nebo Johnny Marr. Pokud vám tato jména něco říkají, znáte i zvuk těchto opovrhovaných klenotů.
- Netradiční tvary - Zvuk připraven splnit všechna vaše přání - od jemných akordů až po masivní riffy. Kytary s tímto tvarem těla jsou osazeny dvojicí humbuckerů a o jejich kouzlu vědí své například Carlos Santana, Dave Navaro, Mark Tremonti nebo Orianthi.
Hlavní rysy elektrických kytar, které ovlivňují celkový zvuk?
Možná už teď víte, který model kytary bude brzy váš, ale před tím, než se vrhnete na jeho koupi, je třeba se zamyslet nad jednotlivými částmi elektrické kytary. Třeba najdete něco, co vás inspiruje nebo nasměruje. Každý model kytary se totiž zpravidla vyrábí v několika konfiguracích. Díky tomu můžete vždy sloučit estetiku se zvukem, který vám perfektně sedne od první vteřiny.
Dřevo
Těla a krky elektrických kytar jsou zpravidla vyrobeny z tzv. znělých dřevin. Tyto dřeviny dokáží "naslouchat" vaší hře a zvuk různým způsobem distribuovat dál. Každá z dřevin však přenáší vibrace jiným způsobem, což se v konečném důsledku projeví i na finálním zvuku nástroje. Čím jsou tedy jednotlivé dřeviny charakteristické?
- Olše - Vysoká rezonance, dlouhý sustain a bohatá odezva ve středových frekvencích. Nejčastěji ji naleznete na tělech modelů typu ST, T nebo Super ST
- Jasan - Jasan má zvukově nejblíže k olši a proto se zpravidla používá u stejných typů kytar. Do hry však přináší i atraktivní vzhled s bohatou kresbou.
- Mahagon - Středně tvrdé, husté a velmi rezonantní dřevo, které je charakteristické svou silnou odezvou v středových a basových frekvencích. Nejčastěji ho můžete vidět na kytarách typu Singlecut.
- Lípa - Měkké a poměrně lehké dřevo, které se používá k výrobě kytarových těl. Lípa se vyznačuje bohatou dynamikou se silnou odezvou v oblasti středových frekvenci.
- Agathis - Agathis je dřevina s podobnými zvukovými vlastnostmi, jako olše, ale její rezonance je mnohem nižší. Právě proto lze Agathis nalézt především u levnějších kytar.
- Palisandr - Tvrdé a velmi rezonantní dřevo, které lze nalézt ve většině případů na hmatníku kytar. Palisandr nabízí několik barevných odstínů a vyznačuje se svým porézním povrchem.
- Javor - Velmi tvrdé dřevo, které je základním stavebním kamenem mnoha krků, jakož i hmatníků a rezonančních desek. Javor se vyznačuje výbornou odezvou v oblasti vysokých frekvencí.
- Eben - Pevné a tvrdé dřevo, které je velmi jemné na dotek a používá se zejména na výrobu hmatníků dražších kytar. Eben si výjimečně dobře rozumí s basovými frekvencemi.
Snímače
Šrouby a lesklá kovová nebo plastová ploška - pokud se právě díváte na tuto část vaší kytary, jde o snímače. Tyto malé součásti elektrické kytary mají nejzásadnější vliv na celkový zvuk nástroje, takže si při jejich výběru dávejte obzvlášť pozor. Naštěstí je na výběr pouze ze tří hlavních možností.
- Single-Coil pro čistý a jasný zvuk - Snímač tohoto typu se skládá z magnetů a jedné cívky a patří mezi absolutní klasiku. Najít ho můžete na ikonických modelech typu ST nebo T a v mnoha dalších nástrojích, kterým dodává typický sklovitý zvuk. Na Single-Coil nedají dopustit velikáni jako Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan, David Gilmour nebo John Frusciante. Jeho konstrukce je však náchylná na přirozený brum
- Humbucker pro hutné riffy a táhlá sóla - Humbucker tvoří dvě cívky s opačnou polaritou, díky čemuž se navzájem ruší jejich brum. Pohybují se ve vodách hutného zvuku bohatého na basové a středové frekvence. Výšky nejsou tak jasné jako u single coil, ale koho to zajímá, když zrovna hrajete riff svého života? Humbucker je základním stavebním kamenem zvuku kytaristů jako Slash, Jimmy Page, Joe Pass nebo Steve Vai.
- Aktivní snímače pro nekompromisní zkreslení - Pokud je jakákoliv odnož metalu vaší metou č. 1, měli byste se zaměřit na kytaru s aktivními snímači. Aktivní snímače jsou vybaveny předzesilovačem poháněným baterií, který jim dodává šťávu tam, kde ji pasivní snímače ztrácejí. Hutnou odezvu v basovém a středovém pásmu si užívají kytaristé jako Kirk Hammet, Jim Root, John Petrucci, Stephen Carpenter nebo Tosin Abasi. Užívejte si ji i vy.
Stavba
Šroubovaná konstrukce je jednoduše servisovatelná, pohodlná, ale při přenosu ztrácí jistou část vibrací a zkracuje se i sustain. Pokud sáhnete po lepeném krku, odměnou vám bude dlouhatánský sustain, ale pokud se něco stane, oprava takového krku bude mnohem složitější. Stejně je to i u průběžné stavby krku, kde krk tvoří i podstatnou část těla. Jak dobře tušíte, rezonance a sustain vystřelí do červených čísel. Podobně to však dopadne i s opravou takového krku v případě nepříjemné náhody.
I samotné tělo kytary může mít obrovský vliv na váš finální zvuk. Může být vyrobeno z masivního kusu dřeva nebo zkonstruováno podobně jako akustická kytara s dutým, či polodutým tělem. Masivní kytary vídáme asi nejčastěji. Nástroje s takovým typem těla jsou spolehlivé a odolné vůči zpětné vazbě. Jejich zvuk je ostřejší a razantnější, ale samotné dřeviny se ve finále neprojeví v takové míře, jako například u semi akustických kytar.
Semi akustické kytary jsou nástroje, které mohou mít kompletně duté nebo poloduté tělo. Díky své stavbě má jejich dřevo zásadní vliv na celkový zvuk. Zpravidla jde o měkčí a přirozenější tón. Poloduté kytary jsou navíc vybaveny středovým blokem ze dřeva, který výrazně napomáha při kontrole zpětné vazby, na které jsou tyto nástroje náchylnější.
Struny
Ve všem už mám jasno, ale ... fakt jsou struny až tak důležité? Ano, je to tak. Kytara s těmi správnými strunami je jako jízda na kole s tím správným převodem. Pokud hrajete lehce a nepotřebujete se spoléhat na desítky sekund sustainu, můžete si s čistým svědomím odpočinout při menších tloušťkách jako jsou například 9 nebo 10.
Existuje nástroj, který je obecně považován za dobrou volbu?
Ano. Většina kytaristů na světě totiž dříve či později projde svým Strat nebo LP obdobím. Případně oběma. Kytary tohoto tvaru jsou pokládány za absolutní klasiku, která je prověřena desetiletími. Pokud tedy sáhnete po jednom z těchto ikonických tvarů, je tu obrovská šance, že budete spokojeni. Pokud je pro vás životnost strun a pohodlí prioritou, určitě se nezapomeňte podívat po strunách se speciální vrstvou potahu, který je chrání před korozí a znečištěním. V případě takových sad však ztrácíte jasnost, kterou mají nepotažené sady na rozdávání.
Bude mi samotná kytara stačit, nebo potřebuji ještě něco?
Pokud je vaším cílem znít jako kytarista hrající na struny z postele, pak ano. K elektrické kytaře je však zapotřebí i zesilovač nebo kombinace zesilovače a reproduktoru, takzvané kombo. Pro vzájemné propojení těchto dvou esenciálních věcí budete potřebovat i kabel. Opravdová sranda však začíná po připojení efektů, které dělají z elektrické kytary jeden z nejvšestrannějších nástrojů. Vyberte si to správné kombo, k němu pár efektů a užívejte si svou novou elektrickou kytaru naplno.