Pedálové efekty jsou malé nebo větší krabičky, které jsou předmětem někdy až patologické touhy hudebníků už od té doby, co první z nich spatřil světlo světa v roce 1962. Od té doby samozřejmě uběhl nějaký ten pátek a dnes je těchto krabiček tolik, že se v nich ztrácejí i ti největší profíci. Jak si vybrat takovou, která bude dokonale doplňovat vaši kytarovou osobnost? Pojďme se na to podívat spolu.
Jedna ze základních otázek, kterou byste si měli položit. Pokud se pohybujete v punkovém nebo hard rockovém teritoriu, pravděpodobně vám bude stačit zesilovač s čistým a zkresleným kanálem. Pokud se ale toužíte vydat na nikdy nekončící cestu experimentů a zvukových barev, čeká vás nekonečné prohrabování se v tónech krabiček, které časem objevíte. V obou případech si hlavně nezapomeňte užívat muziku samotnou.
Toto rozhodnutí je na vás. Chcete hrát hlučně, nebo se rádi utápíte v relaxačních tónech? Efektové krabičky se hodí pro každý typ hudby a existuje jich tolik, že potěší snad každého hudebníka na této planetě. Musíte jen vědět co chcete. Kdyby to bylo tak snadné, že? No dobře, tady je stručný popis toho, co různé efekty z různých kategorii dělají a jak znějí.
Boost / Overdrive / Fuzz / Distortion - efekty, které patří do skupiny zkreslení. Každý má svou specifickou příchuť. Čím dále v jejich pořadí jdete, tím větší a charakterističtější je zkreslení. Představte si vše od rockových riffů, přes 60s rock až po ten nejbrutálnější metal.
Liší se od sebe efekty určené pro kytary a baskytary?
Baskytarové efekty budou vždy funkční s jakýmkoli nástrojem, který k nim připojíte. Takové krabičky jsou však přizpůsobeny na nižší frekvenční pásmo a v mnoha případech fungují jednoduše nejlépe s baskytarou. Opačně je to trochu jinak, protože mnohé "kytarové" efekty doslova zlidověly s baskytarou. Nebojte se experimentovat a zkoušet! Efekty lze koupit a prodat, ale zkušenosti jsou nezaplatitelné.
Co budu k efektu ještě potřebovat? Efektové pedály jsou elektronická zařízení. Potřebují být napájeny a nejčastější možnost je 9V baterie. Pokud ale nechcete zůstat uprostřed koncertu bez zvuku, doporučujeme napájecí adaptéry. Pozor na správné napětí a polaritu! Stejně důležité jako napájení jsou i kabely. Bez nich totiž není co a kam zapojit.