scooter-1

Akustické kytary mohou na první pohled vypadat téměř totožně, ale možná vás po krátkém průzkumu překvapí, jak zásadně se dokáží jedna od druhé lišit. Pokud si vybíráte svou první kytaru a nevíte si rady, případně hledáte odpovědi na některé otázky, počítejte s naší pomocí.

Jaký je rozdíl mezi akustickou a klasickou kytarou?

To je otázka, která na začátku trápí mnohé. Akustická kytara je větší, hlasitější a zvukově mnohem pronikavěji. Největší zásluhu na tom mají kovové struny, které jsou tvrdší, a tak vám na začátku mohou způsobit pár otlaků. Klasické kytary jsou zpravidla tišší a zvukově mnohem měkčí. Jejich nylonové struny jsou pohlazením pro ruku, takže se na začátku tolik nenatrápite. Při nejbližším táboráku vás však kolegové s akustikou výrazně přehluší. Hlasitost a výraznost však nejsou jedinou výhodou akustických kytar. Jejich krk je užší, než ten na klasických kytarách, proto je hra na akustiku rychlejší. Pokud se časem chystáte vyzkoušet i elektrickou kytaru, určitě se vám bude jednodušeji přecházet z akustické kytary, bež z klasické. Zvažujte, zkoušejte a vybírejte.

Proč jsem se rozhodl kytaru koupit a co na ní chci hrát?

Hudba, kterou chcete tvořit, je zavřená ve vaší hlavě. Pokud jste se rozhodli použít právě akustickou kytaru jako klíč k jejímu odemknutí, je velmi důležité sáhnout po té pravé. Zamyslete se - je zvuk, kterého chcete dosáhnout, plný a hutný, nebo spíše jemný a má doprovázet další hudební nástroje? Tvar a velikost akustické kytary je jedním z klíčových prvků, které ovlivňují celkový zvuk. Velká těla kytar typu Jumbo poskytnou výraznou odezvu v oblasti basů a středových frekvencí. Klasika pod označením Dreadnought (nebo i Westernová kytara) je vyrovnanější, hutná, přirozená a zvukově velmi čistá. Pokud hledáte něco kompaktnějšího nebo méně průrazného, zkuste se zaměřit na kytary typu Parlor.

scooter-2

Na co si dát při výběru nástroje pozor?

Všechny kytary zakoupené v Muzikeru prochází výstupní kontrolou, takže můžete všechny problémy se špatným nastavením hodit za hlavu a soustředit se pouze na to, co je nejdůležitější. Tvar těla totiž není jediným faktorem, který se výrazně podepíše na zvuku. Svůj obrovský podíl na něm totiž mají i použité dřeviny a typ rezonanční desky. Rezonanční deska je přední deska, která zdobí tělo vaší kytary. Deska může být lepená z několika částí, nebo masivní. Už nyní asi tušíte, že masivní přední deska přenáší vibrace mnohem lépe a tím pádem zní přirozeněji, hlasitěji a krásnějí. To však neznamená, že lepená přední deska nestojí za nic. U masivní přední desky je důležité používat takzvaný zvlhčovač. Naše geografická poloha totiž způsobuje výrazné výkyvy vlhkosti během roku, což znamená, že se rezonanční deska roztahuje a stahuje. Jelikož je na desku kladen obrovský tlak strun, může dojít k jejímu prasknutí a to zejména v zimních měsících. Zvlhčovač tento problém dokonale řeší.

Dřevo a váš styl

Rezonanční deska je místo, které vám může výrazně pomoci plně rozvinout váš osobitý styl. Pokud se vám více líbí vybrnkávání a tišší hra, poohlédněte se po kytarách s cedrovou rezonanční deskou. Pokud se do toho chcete pořádně opřít a brnkat o život, smrk je vaší volbou číslo jedna. Důležité jsou i další dřeviny, z nichž je nástroj postaven, a díky jejichž souhře s přední deskou vzniká unikátní zvuk vaší kytary.

Možná to chce trochu elektroniky

Jasně, chtělo by to trochu víc možností, že jo? Zalovte tedy ve vodách elektroakustických kytar . Tyto nástroje jsou vlastně standardní akustické kytary obohacené o mini předzesilovač a snímač. Stačí je zapojit do zesilovače a užívat si všech výhod akustické i elektrické kytary.

Existuje nástroj, který je obecně považován za dobrou volbu?

Pokud si stále nevíte rady a hledáte všestranný nástroj, který je absolutní klasikou v oblasti akustických kytar, sáhněte po kytaře typu Dreadnought, známé také jako Westernová kytara. Nástroj nabízí nezaměnitelný klasický tvar a všestranný, velmi příjemný zvuk, který se vám okamžitě zavrtá do uší.

scooter-2

Bude mi stačit samotná kytara nebo potřebuji ještě něco?

Akustická kytara je nástroj nabízející obrovskou svobodu, takže si ji vezměte na rameno a vyběhněte s ní kamkoli vás vítr zavane. Doporučuji však nějaké pouzdro, aby vám někde na půl cestě chudinka nezmokla. Hodit se bude i zvlhčovač, který kytaru udrží v top stavu dlouhé měsíce a roky. Nezapomínejte zůstávat naladěni .

© 2004-2020 Muziker | Jak vybrat akustickou kytaru
Logo muziker
Nezmeškej super akce. Aktivuj si notifikace!
Aktivovat