Vyber si zemi pro doručení zásilky

Jak vybrat klarinet

Čtení na 5 min.
Juraj Haruštiak
Počáteční výběr velmi ovlivňuje váš vztah k hraní a hudbě samotné. Platí to i při výběru prvního klarinetu, který během prvních týdnů a měsíců dokáže být stejně motivující, jako odrazující. Postupné zvládání funkce s sebou totiž přináší i nespočet pokusů, omylů, dalších pokusů ... a bohužel i dalších omylů. Právě proto je důležité, abyste si hned na začátku vybrali klarinet, který budete zbožňovat, a za který se vám vyplatí zabojovat.
Jak vybrat klarinet

Na co budu klarinet využívat?

Ať už chcete být jednoho dne profesionální hudebník či hudebnice, nebo máte hudbu pouze jako zálibu, v počátečních stádiích budete potřebovat velmi pevnou vůli. Špatně vybraný nástroj může tuto vůli výrazně oslabit. Nejpoužívanější klarinet je Bb klarinet s francouzským systémem. Někomu však může vyhovovat menší nástroj s výše položeným zvukem než je Eb klarinet nebo naopak nižší poloha "basák". Pokud již máte Bb klarinet a hledáte k němu doplněk pro hraní skladeb v náročnějších tóninách, je zde A klarinet.

Jakou hudbu chci na mém klarinetu vlastně hrát?

Klarinet je velmi široce využívaným nástrojem v hudbě dnešní i historické. Před sestrojením saxofonu v 19. století byl nejpoužívanějším plátkovým nástroj vůbec. Jeho využití sahá od evropské klasické hudby přes jazz, klezmer, folk, world music až po slovenskou lidovou hudbu a hudbu romského etnika.

Kolik bych měl/a za svůj první klarinet utratit?

Ve světě hudebních nástrojů platí, že čím dražší nástroj, tím kvalitnější materiál, provedení, balení, servis, zvuk i pocit z hraní. Mnoho lidí si neuvědomuje fakt, že když vás nástroj přestane bavit nebo budete mít potřebu přejít na nástroj jiný, ty dražší stále dobře prodáte z druhé ruky. Takže nejenže budete mít dobrý nástroj v začátečnické fázi, ale později se vám může i část investice vrátit resp. Eb a basové. Pokud jsou však vaše možnosti limitované, výběr plastových klarinetů je velký.

Na co bych měl/a u jednotlivých nástrojů přihlížet?

Kromě rozdělení na Bb, Eb, A a basové klarinety, musíme myslet na další dva důležité aspekty při koupi klarinetu:

  • Tím prvním jsou dva rozdílné prstokladové systémy - francouzský a německý. U nás téměř výlučně převažuje francouzský systém a používá se také ve většině zemí světa. Německý systém je běžný zejména v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Každý prstoklad má své pro a proti.
  • Druhým pak Eb zvedák - klarinety studentské, střední a poloprofesionální úrovně mají na výběr verzi s nebo bez Eb zvedáku - klapek přidaných v oblasti malíčku levé ruky. Eb zvedák usnadňuje hru některých tónových spojů. Někteří hráči ho však považují za zbytečný. Kolik lidí, tolik názorů.

Podle čeho si vyberu klarinet, pokud se stále nemůžu rozhodnout?

Pokud stále nevíte, vyslechněte hlas lidu, protože jak se říká "hlas lidu - hlas boží". Nejprodávanejší klarinety za uplynulý rok byly:

Pokud nejste zrovna sociální typ, klidně se poradte s naším odborníkem na dechové nástroje prostřednictvím mailu [email protected].

Jaké jsou nejznámější značky klarinetů?

Mezi nejznámější značky zobcových fléten zařazujeme světoznámou francouzskou firmu Buffet Crampon, jejíž počátky sahají do roku 1825 a dodnes je považována za jedničku ve výrobě klarinetů na celém světě. Svou kvalitu závratným tempem zvyšuje i japonský gigant Yamaha. I poměrně nová německá značka F.A. Uebel si svým výborným poměrem kvality a ceny našla místo na trhu.

Jak velký je rozdíl mezi drahým a levným klarinetem?

Klarinetový tón vzniká díky proudu vzduchu. Ten vytváří vibrace, přičemž každý materiál reaguje na tyto vibrace jinak. Zde se projevuje základní rozdíl mezi levnými a dražšími nájstroji. Plast a dřevo různě pohlcují, resp. nepohlcují tyto vibrace - jinými slovy ochuzují tón o jeho barvu. Dřevo je navíc materiál dražší a jeho zpracování a následná výroba náročnější.

Pokud bych chtěl/a "zlatý střed", co mi doporučíte?

Pokud chceme mluvit o zlatém středu, tak střední řada dřevěných Bb klarinetu značek Buffet Crampon a Yamaha je to "pravé ořechové". Legendami se staly francouzské E11 a E12, které jsou na trhu desetiletí, nebo japonská "450". Všechny tyto modely jsou ve verzi bez i s Eb zvedákem. Nezapomínejme na FA Uebel, jejíž model Classic silně konkuruje Buffet Crampon E13, ale stojí o pár stovek méně. Jsme na konci, přátelé. Od tohoto odstavce jste to už jen vy a váš nový klarinet. Nezapomínejte se o něj patřičně starat, mít správnou výukovou literaturu a poslouchat hlas metronomu, protože bez rytmu je hudba pouze jedna velká skrumáž tónů a polotónů.


Klarinety