Na začátku je nejdůležitější dobře si vybrat. Platí to i při výběru první kytary, která hlavně během počátečních dnů a týdnů dokáže být stejně zábavná, jako demotivující. Postupné zvládání její funkce s sebou totiž nese i nespočet pokusů, omylů, dalších pokusů ... a bohužel i dalších omylů. Právě proto je důležité, abyste si hned na začátku vybrali kytaru, kterou budete zbožňovat, a kvůli které se vám prostě vyplatí zabojovat. Jak se ale rozhodnout hned na začátku správně? Jednoduše si sedněte, dopřejte si pohodlí a odpovězte si na těchto pár otázek, které vám pomohou lépe se zorientovat v zdánlivě nepřehledném moři nástrojů.
Je jedno, jestli to na začátku myslíte s hudbou smrtelně vážně, nebo to chcete zkusit jen tak ze zvědavosti. Na začátku budete totiž potřebovat zejména pevnou vůli a nástroj, který dokáže "odpouštět" chyby. V případě elektrické nebo klasické kytary máte dveře otevřené dokořán. Obě znějí skvěle a navíc jsou šetrné k vašim prstům.
Odvěkké dilema budoucích kytaristů začíná právě touto větou. Pokud si rozumíte s monstrózní hlasitostí a dravými riffy, sáhněte určitě po elektrické kytaře. Pokud ale chcete své posluchače ohromit hudbou kdekoliv a kdykoliv, určitě se poohlédněte po akustické nebo klasické kytaře. Výběr necháme na vás. Jaká hudba vám dokáže učarovat umíte nejlépe přece vy sami.
Kolik bych měl/a za svou první kytaru dát?
U akustických a elektroakustických nástrojů je to rozhodně typ dřeva a kvalita zpracování. Jak se jednotlivá dřeva projevují na zvuku si můžete přečíst zde . Pokud jste se rozhodli pro elektrickou kytaru, rozhodně si nenechte ujít pár rad ohledně dřevin a snímačů, které jsme pro vás připravili zde.
Popřemýšlejte nad svými oblíbenými písněmi, interprety nebo žánry, a zkuste se poohlédnout po nástrojích, na které byly vaše oblíbené věci složené. Rockoví kytaristé budou pravděpodobně v teritoriu kytar typu LP, ST nebo T-model, milovníci temna by se měli podívat po kytarách s pořádně silným výstupem, citlivým folkařům doporučujeme zalovit ve vodách akustických kytar a milovníci latinskoamerických žánrů si přijdou na své s klasickou kytarou. Pozorně zkoumejte ještě pozorněji vybírejte.
Jaké jsou nejznámější značky kytar?
Chcete-li hned od začátku vsadit na prvotřídní kvalitu, můžete se spolehnout na reputaci největších značek na trhu. Pro elektrické kytary je to rozhodně gigantická dvojice Fender a Gibson, ale nesmíme zapomenout ani na japonského velikána Ibanez. Akustické a elektroakustické kytary mají pod palcem špičkoví výrobci Martin, LAG nebo Takamine, a klasické kytary špičkové kvality vždy najdete u značky Yamaha.
Každý typ kytary má svou ikonu, která definuje celou jeho existenci. Pokud to chcete zkusit s absolutní klasikou, rozhodně vám nebudeme bránit. U elektrických kytar se za zlatý standard považuje dvojice Stratocaster a Les Paul. Obě vznikly zhruba ve stejnou dobu a dodnes kralují všem elektrickým kytarám. Stratocaster nabízí ostřejší a pronikavější zvuk se skleněným charakterem (představte si například Jimiho Hendrixe, Davida Gilmoura nebo Johna Fruscianteho), Les Paul je měkčí, medovější, ale při správném nakopnutí dokáže být mnohem dravější a tvrdší (jako referenci si můžete představit Jimmyho Pagea, Slashe nebo Zakka Wyldea). U akustických kytar a elektroakustických je to rozhodně legenda jménem Dreadnought, kterou proslavil stejnojmenný model značky Martin. Zavřete oči a představte si akustickou kytaru. To, co si představujete, je právě Dreadnought. Hutné basy, velký a hlasitý zvuk - nemůžete šlápnout vedle.
U klasických kytar si dejte pozor zejména na velikost. Tvar je totiž ve většině případů stejný, kytary se ale vyrábějí v různých velikostech pro dospělé i děti. Dejte proto pozor, aby se vám po rozbalení vešly prsty na hmatník. Dospělácké velikosti jsou většinou označovány jako 4/4. Jsou to dvě stejná čísla, takže se to naštěstí snadno pamatuje. Od tohoto bodu jste to jen vy a vaše nová kytara. Nezapomínejte zůstat naladěni a starejte se jeden o druhého. Je jen na vás, zda se z této nově vzniklé dvojice časem stanou cizinci nebo světové hvězdy.