Vyber si zemi pro doručení zásilky

Hudební nástroj a jeho pozitivní vliv na člověka

Hudební nástroj a jeho pozitivní vliv na člověka

Dělá hudba Vaše dítě šťastnějším?

Přirozenou touhou každého milujícího rodiče je, aby z jeho prcka vyrostl bezproblémový, úspěšný a inteligentní člověk, který dokáže sobě i ostatním kolem sebe rozdávat radost, a na kterého můžeme být jako rodiče hrdí. Tato cesta životem však rozhodně nebývá snadná a kromě vysloveně zákeřných překážek je dnes poměrně výraznou hrozbou i tak obyčejná věc, jakou je nuda. Právě nuda častokrát vede dítě ke nevhodným ale lákavým experimentům s volným časem. Jak proti ní bojovat?

YouTube video

Nedejte nudě šanci

Hudba, podobně jako kreslení, pomáhá udržet přelétavou pozornost našich nejmenších tím, že umožňuje dítěti naplno zapojit jeho kreativitu. Narozdíl od kreslení však hudba není cestou k hotovému dílu. Hra na hudební nástroj  je tvorba hudby samotné tady a teď a dítě dostává okamžitou odezvu. Hudba navíc patří mezi nejsilnější součásti pozdějšího života dětí díky čemuž může vašeho drobečka provázet i v teenagerských letech.

Motorika, IQ, paměť, koncentrace ...

Pojďme pěkně popořadě. To, že na hudbu není nikdy pozdě je dobře známý fakt, ale proč se vyplatí začínat s nástroji co nejdříve? Kromě zmiňovaného boje proti nudě je hra na hudební nástroj  spojována s mnoha výhodami. Podle expertů je při manipulaci s nástrojem pravidelně procvičována jemná motorika dítěte, jakož i jeho koncentrace, což se výrazně odrazí na zvládání nového školního prostředí. Odborníci spojují hru na hudební nástroj i s růstem intelektu a výrazně lepšími výsledky při úkolech zaměřených na paměť. Kromě toho, hudba díky pravidelnému tréninku výrazně ovlivňuje i schopnost chápat čas a jeho organizaci. Později je navíc připraveno i na nové opakující se úkoly jako je například vstávání do školy nebo domácí úkoly. Rovněž je prokázáno, že hudba učí trpělivosti, vytrvalosti a disciplíně a to formou, kterou dítě vnímá jako jistou hru.

82p72s8qfrX_s560x560.jpg

Nejoblíbenější v třídě

Člověk je tvor společenský a již prvními pohyby naznačuje, že nechce být sám. Postupně v jeho životě lidí přibývá a mimo rodiny se objeví kamarádi, známí, spolužáci, později kolegové či partneři ... Protože hudba je lidský výtvor, vede člověka přirozeně k sociální interakci. Založení kapely, hraní ve školním orchestru, nebo nahrávání hudby své kamarády - všechny tyto interakce vedou k všeobecné oblíbenosti v různých sociálních skupinách. Právě proto jsme si jisti, že je váš malý muzikant budoucí hvězdou třídy.

Důležité je správné začít

Hudba je komplexní umění a zvládnutí jednoho nástroje je častokrát využitelné i jako příprava na nástroj jiný. Protože děti rostou jako z vody a proporčně se velmi rychle mění, připravili jsme pro vás i malý návod na vhodný první nástroj v závislosti na věku vašeho dítěte.
Pro nejmenší muzikanty od 3 do 5 let doporučujeme klávesy , dítě má k dispozici pestrou paletu zvuků, okamžitou odezvu a téměř nezničitelnou konstrukci. Kromě toho jsou klávesy častokrát vybaveny zmenšenou klaviaturou  a jsou dokonalou přípravou na hru na piano.
 Umělci ve věku 6 až 9 let již mohou chytit do ruky celou řadu nástrojů. Vhodná je zobcová flétna, klávesy, housle  nebo klasická kytara ve speciální zmenšené verzi označené jako poloviční klasické kytary , tří-čtvrtinové klasické kytary. 
Mistři hudby ve věku 10 až 15 let by si měli vybrat sami. Tělesně jsou již připraveni zvládnout jakýkoliv nástroj, ale jejich rychle se vyvíjející osobnost může přirozeně lákat k bicím, kytaře  nebo digitálnímu pianu.

pTUeBmM6v7j_s560x560.jpg

Má to hudebník v životě snadnější?

Pojďme si to shrnout: Hudba učí vaše dítě od malička chápat základní pravidla fungování věcí ve vlastním nitru i v jeho okolí, díky čemuž je šikovnější, koncentrovanější a mnohem lépe si zapamatuje všechno nové. A toho nového není v dětském světě málo.
Kromě toho s ním hudba zůstává i ve věku, který je považován za problematický, a pomáhá mu najít vlastní identitu díky jistému "cool faktoru", který se s hudbou přirozeně spojuje. Vaše dítě je sociální zdatnější díky čemuž má předpoklady být oblíbené v mnoha kolektivech, jejichž součástí se postupně stane. A co je na tom nejlepší? Když sedíte v publiku a spolu s vámi tleská právě vašemu dítěti ještě další stovka (ne-li tisícovka) lidí. Gratulujeme, můžete být právem hrdá.