Vyber si zemi pro doručení zásilky

Ukončený prodej

Yamaha YTR 8335RS 25TH

Bb trubka - postříbřený profesionální nástroj vyrobený u příležitosti 25. výročí vzniku série XENO. Obsahuje reverzní znižec pro pohodlnější hru. Písty jsou vyrobeny z Monel (slitiny niklu a mědi), který je odolný vůči korozi po mnoho let. Tělo je...
Ukončený prodej
Tento produkt se nevyrábí nebo není součástí aktuální nabídky.

Kód produktu: YTR8335RS25TH | ID: 230291

Yamaha YTR 8335RS 25TH

Bb trubka - postříbřený profesionální nástroj vyrobený u příležitosti 25. výročí vzniku série XENO. Obsahuje reverzní znižec pro pohodlnější hru. Písty jsou vyrobeny z Monel (slitiny niklu a mědi), který je odolný vůči korozi po mnoho let. Tělo je z mosazi, znižce z alpaky, středně velká ručně tepaná ozvučnice má průměr 127 mm, vrtání s průměrem 11,65 mm. Vodní klapka je vylepšená pro pohodlnější používání. Trubice a ozvučnice jsou vyrobena z tzv. gold brass - slitiny mědi a zinku v poměru 85:15. Nátrubek MP TR 16C4 a pouzdro jsou součástí balení.

Další popis ve tvém jazyce ještě není dostupný. Popis v angličtině ti zatím může pomoct.

Bell - The bell, with its “Xeno 25th Anniversary” engraving, is one of this model’s most notable features. A lighter and slightly more open bell was used which produces a warm and brilliant tone with excellent projection.

Main Tuning Slide Brace - A unique curved double tuning slide brace design is a striking visual feature that also provides sonic benefits. The flowing form of this brace adds ideal resistance to a free-blowing reversed leadpipe design. The dual brace configuration, a rarity in reverse tuning models, serves to stabilize the instrument’s tone.

Piston Buttons, Valve Caps, and Bottom Caps - The piston buttons, valve caps, and bottom caps are the same as those used on the Xeno Artist Model. All of these improve the overall balance of the instrument for optimum air resistance and enhanced tone. These parts are gold plated for impressive visual presence as well.

3rd Valve Slide Stopper Screw - The same hollow-head 3rd valve slide stopper screw contributes to subtly freer air resistance while improving overall playing feel.

Barrel-shaped Ferrule - The barrel-shaped ferrule is the same type used on the Xeno Artist Model, adding even more depth and richness to the instrument’s timbre.

Gold-plated mouthpiece - The supplied mouthpiece is a special gold-plated version of the TR16C4, for a smooth feel and tonal depth that only gold plating can provide.

Limited Edition Quarter Century Xeno Case - A backpack-style hard case in blue embodies the essence of the 25th anniversary YTR-8335RS25TH model, providing outstanding durability and protection with a luxurious appearance.

Parametry a specifikace

Země

Země původu

Japonsko


Doporučené příslušenství