Vyber si zemi pro doručení zásilky

Jak se neztratit při výběru ukulele

18.09.2022
Čtení na 5 min.
Juraj Haruštiak
Ukulele je malý nástroj s velkým zvukem a možná právě proto se těší takové oblibě. V současnosti je jich však tolik, že je velmi jednoduché ztratit se v kvantech modelů, velikostí a provedení. I proto jsme pro vás připravili malého průvodce, který vám pomůže osvojit si základní termíny a vlastnosti jednotlivých modelů.
Jak se neztratit při výběru ukulele

Proč jsem se rozhodl ukulele koupit a co na něm chci hrát?

Důvodů ke koupi ukulele je hned několik – je to lehký, malý, skladný a velmi muzikální hudební nástroj, se kterým se skvěle cestuje. Nesmíme také zapomenout na to, že prostě vypadá cool.

Zamysleli jste se ale nad tím, jak chcete své ukulele používat? Možná tento nástroj toužíte prosadit v kapele, možná si chcete hrát jen tak doma pro sebe, a možná jste členem ukulele orchestru a dostali jste úlohu basáka. Co s tím? Při výběru toho správného nástroje se budeme spolu s vámi zamýšlet nad různými scénáři a pokusíme se vám co nejlépe vyhovět. V případě ukulele máte na výběr z 5 druhů, které se liší nejen velikostí, ale i laděním.

  • Sopránové ukulele – nejrozšířenější typ ukulele, který se může pochlubit úžasnou skladností a přenosností díky nejmenšímu tělu. Obyčejně má rozsah 12-15 pražců a ladění GCEA.
  • Koncertní ukulele – tento typ je jen o trochu větší, což mu ale zaručuje vyšší hlasitost a hutnější zvuk. Obyčejně má rozsah 15-20 pražců a ladění GCEA. Koncertní ukulele patří k nejoblíbenějším modelům.
  • Tenorové ukulele – opět trochu větší tělo a opět hutnější zvuk bohatý na basové frekvence. Obyčejně má rozsah 15 a více pražců a ladění GCEA.
  • Barytonové ukulele – ukulele s velkým tělem, které vyniká plným a hutným zvukem. Obyčejně má rozsah 19 a více pražců a ladění DGBE. Připravte se i na delší menzuru.
  • Basové ukulele – tento nástroj se může pochlubit největším tělem, které je ale stále ve srovnání s jinými strunnými nástroji velmi skladné a vhodné na cesty. Čekat můžete mnohem basovejší zvuk, který dokonale podpoří akordy koncertního nebo tenorového modelu. Rozsah tohoto nástroje je 19 a více pražců. Basové ukulele se laděním pohybuje v tónech EADG.
  • Guitalele – hybrid kytary a ukulele, na rozdíl od ukulele má tato mini kytara až 6 strun. Je trochu zvučnější než běžná kytara a představuje ideální start do světa kytar s nylonovými strunami. Při hraní na tomto nástroji se používá stejný prstoklad jako na běžné kytaře. Nejčastěji se ladí výš než běžná kytara, používá se ladění A-D-G-c-e-a.
  • Ostatní ukulele – toto jsou skuteční exoti v kategorii ukulele. Nástroje s výstředními tvary nebo z netradičních materiálů upoutají nejen zrak, ale i sluch posluchače. Díky plnému a nenapodobitelnému zvuku na sebe strhnou pozornost na pódiu i na každé pořádné party.

Na co si dát při výběru nástroje pozor?

Kromě velikosti je tu ještě jeden faktor, který by mohl do značné míry ovlivnit váš zvuk – materiál a zpracování. Nástroje s masivní přední deskou přenášejí vibrace ze strun mnohem lépe, než nástroje s deskou lepenou. Zpravidla však takové nástroje bývají dražší. Budete si tedy muset pravděpodobně vybrat mezi cenovou dostupností nebo prémiovým zvukem. Vězte ale, že ať si vyberete jakkoli, určitě nepřicházíte o plnohodnotný zážitek a radost ze samotné hry na nástroj.

Možná to chce trochu elektroniky

Ukulele je poměrně tichý akustický nástroj, existuje však i varianta se zabudovaným snímačem. Elektroakustické ukulele najde své využití na koncertním pódiu, v hudebním klubu nebo v nahrávacím studiu –⁠ jednoduše všude tam, kde je třeba tichý zvuk zesílit. Součástí elektroniky navíc často bývá i vestavěná ladička, díky které se dá nástroj velmi rychle a efektivně naladit i v náročných zvukových podmínkách. Při koupi ukulele vybaveného snímačem je třeba myslet i na vhodný nástrojový kabel a kombo.

Existuje typ ukulele, které je pro začátečníka obecně nejlepší?

Pokud si stále nevíte rady, ale hledáte všestranný nástroj, který je absolutní klasikou, sáhněte po koncertním ukulele. Je malé, skladné, pohodlné a tonálně univerzální. Chybět vám bude možná už jen třtinová sukně a květinový věnec na krku.

Bude mi samotné ukulele stačit, nebo potřebuji ještě něco?

Bude, ale je zde riziko, že vám na cestách zmokne, že bude příliš foukat a nafouká do něj prach. Možná vám praskne struna nebo se vám jednoduše bude nepohodlně hrát ve stoje. Víte, kam tím míříme – vždy je dobré mít po ruce pouzdro, které nástroj nejen chrání, ale se kterým se ukulele i snadněji přenáší. Dále určitě využijete náhradní sadu strun, případně nějakou tu klipovou ladičku a pás. U elektroakustického nástroje nezapomeňte na kabel – bez něj to nepůjde.

Nezapomeň ani na to, že své ukulele budeš potřebovat někam opřít nebo zavěsit. Pokud to myslíš s hraním na ukulele opravdu vážně, vyber si zajímavé noty.

Skvělým řešením, jak při výběru na nic podstatného nezapomenout a přitom ještě ušetřit, je nákup zvýhodněného setu.


Ukulele