Vyber si zemi pro doručení zásilky

Nepodceň bezpečnost: Vyber si vymakanou cyklopřilbu

26.05.2022
Čtení na 5 min.
Pavlína Straková
Neodmyslitelnou součástí výbavy každého cyklisty by měla být kvalitní přilba. Jak ji však vybrat? Klasická městská přilba se odlišuje od helmy na kolo MTB. Nejlepší přilby na kolo jsou ty, které splní všechny tvé požadavky. Čti dál a dozvíš se, které faktory jsou při výběru nejdůležitější.
Nepodceň bezpečnost: Vyber si vymakanou cyklopřilbu
Časy, kdy přilbu na kole nosili jen profesionálové, jsou už dávno pryč. Pokud se ptáš, kdy je třeba přilbu na kolo, dnes potkáš cyklistu bez ní jen ojediněle. Přilba na hlavě zachraňuje život. Pád na hlavu bez přilby může mít fatální následky i při minimální rychlosti.
Aby byla ochranná funkce přilby co nejlepší, třeba si vybrat přilbu vhodného typu a velikosti.

Jak vybrat vhodný typ přilby?

Prvořadé kritérium při výběru přilby je bezpečnostní certifikát - vybírej jen certifikované přilby s označením CE EN 1078.

Dalšími rozhodujícími parametry, kterých se oplatí si všímat, jsou:

  • hmotnost,
  • větrání,
  • míra ochrany,
  • extra výbava a přídavné funkce.

Tyto parametry se liší v závislosti od typu přilby, podle toho, na jaký druh cyklistiky je určena. Mezi pánskými a dámskými přilbami na kolo je rozdíl v barevném provedení, ale ostatní parametry mají v zásadě stejné.

Množství různých přileb

Urban nebo městské přilby

Pokud kolo používáš na jízdu po městě, na nákupy nebo střetnutí s přátely, sáhni po městské přilbě.

Přilby tohoto typu mají často elegantnější dizajn, pevnější vnější skořápku a dostatečnou ochranu boků a zadní části hlavy.

Většinou jsou vybaveny integrovanou blikačkou nebo umožňují připnutí extra světélka. Některé mají i ochranný štít na oči.

Univerzální přilby

Pokud jezdíš po cestě i lesem, koukni na nabídku všestranných přileb – Jsou dobře odvětrané a dostatečně chrání hlavu nejen ze stran, ale i zezadu. Větrací otvory bývají chráněny síťkou proti hmyzu a obyčejně mají i integrované světlo pro lepší viditelnost.

Cyklistické přilby na cestní cyklistiku

Pokud miluješ rychlou jízdu na cestovním kole, cestovní přilby jsou nejlehčí, s nejlepším větráním a důrazem na aerodynamiku. Mají však nižší míru ochrany stran a zadní části hlavy.

Horský cyklista s full-face/integrální přilbou.

Přilby na horskou cyklistiku

Přilby na kolo MTB poskytují lepší ochranu stran a zadní části hlavy, mají kšilt, který chrání před sluncem a větvemi.

Jsou těžší a méně odvětrané, ale míra ochrany je podstatně vyšší. Pokud jezdíš na výjezdy po nezpevněných cestách a do cesty se ti pletou kameny nebo větve, vyber si takovou, která tě spolehlivě ochrání.

Miluješ adrenalin? Jezdíš downhill nebo enduro? Vyber si maximální ochranu, ktorou nabízí integrální nebo full-face přilby na kolo. Chrání celou hlavu (včetně tváře a čelisti), jsou sice těžší, ale v kritických situacích se na gramy nehraje.

Přilby na BMX

Přilby na BMX jsou určeny hlavně jezdcům do bikeparků, skateboardistům a inline bruslařům.

Nemají téměř žádné větrací otvory – v důsledku čeho jsou těžší - ale nabízí velmi dobrou ochranu hlavy, kterou při zkoušení různých triků určitě potřebuješ.

Rodina na kolech, kde má každý člen na hlavě přilbu

Smart přilby

Jsi nadšenec do moderních technologií? Nepřehlídni kategorii smart přileb. Bluetooth, vestavěné reproduktory nebo možnost komunikace s jinými nositeli stejné přilby jsou jen zlomkem z toho, co tyto přilby dokáží.

Mrkni na Sena R1 a tvůj zážitek z jízdy už nebude nikdy jako předtím.

Dětské cyklistické přilby

Helmu na kolo potřebují i ti nejmenší. Už i dítě v cyklosedačce od 1 do 3 let potřebuje ochranu hlavy. Podle obvodu hlavičky je třeba hledat přilbu pro miminka ve velikosti XXS. Taková je například WeeRide Toddler, která je vhodná už od 6 měsíců a díky posuvnému kolečku se přizpůsobí dítěti až do 3 let.

Dětské přilby na kolo jsou vhodné pro děti od 1 do 9 let. Jsou menší a mají kratší zadní část, ale dají se používat i při jízdě na odrážedle nebo prvním kole. Dítě od 10 let už bude potřebovat přilbu pro dospělé.

Muziker tip:
I přes mnoho odlišností jednotlivých typů, všechny přilby by měli být vybavené odnímatelným vnitřním polstrováním, aby se dali jednoduše vyprat. Užitečné jsou také reflexní prvky.

Přilby podle ročního období

Do chladnějšího počasí jsou lepší přilby s menším počtem větracích otvorů. Pro ještě lepší tepelný komfort mnozí používají pod přilbu multifunkční šatky nebo čapky.

Při jízdě v létě oceníš lehčí, pořádně odvětranou přilbu světlých barev.

Skupina horských cyklistů v zimě, každý má přilbu

Jak vybrat správnou velikost přilby?

Od správné velikosti přilby na kolo se odráží nejen komfort při nošení, ale i úroveň ochrany.

Většina přileb je vybavena posuvným kolečkem, kterým se dá velikost regulovat. Podle tohoto rozsahu jsou zařazeny do velikostních tříd, které jsou označená písmeny - od nejmenších XXS až po největší XXL.

Změř si nejširší místo na hlavě

Rozhodujícím údajem je obvod hlavy, který si pohodlně doma změříš krejčovským metrem. Měří se nejširší místo na hlavě - to je okolo spánků - cca 25 mm nad obočím a přibližně 15 mm nad ušima. V případě, že máš hraniční velikost, je lepší zvolit tu větší.

Muž si nechává změřit obvod hlavy, aby získal správnou velikost přilby na kolo, kterou potřebuje

Jak zjistit, zda přilba sedí správně?

Nalezením přilby vhodného typu a správné velikosti výběr ještě nekončí. V množství značek a modelů třeba najít tu, která “sedne jako ulitá”, protože jen ta poskytne náležitou ochranu.

  1. Přilba musí těsně přiléhat k hlavě tak, aby se neposouvala. Nasaď si přilbu, dotáhni ji kolečkem - ale nezapínej ji. Pokývej hlavou ze strany na stranu, dopředu, dozadu - musí zůstat na místě.
  2. Popruhy si zapni pod bradou tak, aby ti zůstal prostor maximálně na dva prsty. Tak nebude cyklistická přilba příšliš volná, ani tě nebude škrtit, když skloníš hlavu. Řemínky tě nesmí řezat do uší.
  3. Přilba by ti měla sedět na hlavě vodorovně a sahat přibližně do poloviny čela. Ochrání ti čelo, vrch a temeno hlavy.

Materiál přileb

Většina přileb se vyrábí vstřikováním pěnového polystyrénu (EPS) do polykarbonové skořápky. Tato technologie se nazývá in-mold.

Některé přilby jsou vybaveny systémem MIPS, který eliminuje rotační síly při pádu. Disponuje ním i cestovní přilba Abus Macator Mips nebo MTB přilba BBB Dune Mips.

Životnost přilby

Život přilby končí v momentě, kdy splní svoji misi - ochrání tvou hlavu při nárazu. A to i v případě, že poškození není viditelné.

Přilby jsou konstruovány tak, aby materiál pohltil náraz, čím se nezvratně poškodí. Takováto přilba už při dalším pádu svoji ochrannou funkci plnit nebude. Proto přilbu po nehodě bezodkladně vyměň.

I v případě, že jezdíš bez nehody, není přilba nesmrtelná. Z důvodu postupné degradace materiálu a vlivem povětrnostních podmínek dochází k oslabování jejích absorpčních schopností. Výrobci doporučují přilby měnit v pravidelných intervalech. Někteří uvádí 3, jiní až 8 let. Za zlatý střed je možné považovat interval 5 let.

Nepodceň bezpečnost a užij si jízdu na kole s kvalitní ochrannou přilbou.