Jak vybrat zvukovou kartu

Frekvence vzorkování
Vzorkovací frekvence nebo sampling udává, kolik vzorků se načte za jednu sekundu při transformaci z analogového signálu na digitální signál. Čím vyšší je toto číslo, tím bude výsledný zvuk kvalitnější. U CD nahrávek se standardně používá frekvence 44,1 kHz. Tento standard nabízí i většina jednodušších zvukovek, ale špičkové karty dokáží vzorkovat až na frekvenci 192 kHz. Toto kritérium by však nemělo být žádnou mantrou, protože pod kvalitu výsledného zvuku se podepisují i další faktory. Zjednodušeně se sice dá říci, že nahrávka s 96 kHz bude znít lépe než nahrávka s 48 kHz, ale počítač na nahrávku spotřebuje až dvojnásobek místa na disku. Profesionální studia využívají zařízení s minimální frekvencí vzorkování 44,1 kHz. Při zpětné konverzi digitálního zvuku na analogový se využívá pouze vzorek z nejsvrchnější a nejspodnější části zvukové vlny. To znamená, že nahrávka uložena v kvalitě 44,1 kHz dokáže zreprodukovat frekvenci na úrovni přibližně 22 kHz. Tedy stále o dost více, než je schopno rozpoznat lidské ucho, které frekvence nad 20 kHz už prostě neslyší.
Bitová hloubka
Toto kritérium významně ovlivňuje výslednou dynamiku zvuku. Zjednodušeně se dá říci, že čím je počet bitů nahrávky vyšší, tím větší bude její dynamický rozsah. Standardní CD je nahrané v kvalitě 16 bitů. Jelikož 1 bit nahrávky odpovídá 6 dB, dynamický rozsah nahrávky na takovém CD bude 96 dB. Je třeba počítat s tím, že část tohoto rozsahu padne za oběť elektronickému šumu zařízení a ani zbytek nebude nijak oslnivý, protože tišší pasáže budou působit hlasitěji. Audio s kvalitou 24 bitů bude kvalitativně na mnohem vyšší úrovni a považuje se za minimální kvalitativní standard profesionálů.
Resumé
Zvuková karta je předpokladem pro to, aby se domácí prostředí nebo zkušebna mohly stát funkčním nahrávacím studiem. Povinnou výbavou každého zvukového mistra a každého, kdo chce udělat kvalitní nahrávku, je i nahrávací software a vhodný kabel k propojení audio rozhraní s počítačem, s načítaným nástrojem, mikrofonem nebo sluchátky.
Zvukovku je třeba si vybrat podle počtu nástrojů, které se budou nahrávat najednou. Při výběru se musí zohlednit i to, jaké připojení umožňuje počítač nebo notebook. Nejčastějším a zároveň nejoblíbenějším typem bývá zvukovka s USB konektorem.
Kvalitu výsledné nahrávky určuje i frekvence vzorkování a rozlišení bitové hloubky. Minimálním standardem by mělo být zařízení s frekvencí 44,1 kHz a 24-bitovou hloubkou.