To, pro jaký typ strun se rozhodneš, se odvíjí od tvé kytary. Klasická kytara používá nylonové struny, které jsou charakteristické tím, že jsou měkčí a lze je používat i bez trsátka. Jelikož jsou příjemnější na dotek a umí se přizpůsobit, jsou výborné i pro začátečníky.
Struny na akustickou kytaru jsou trochu jiné. Akustické kytary mají kovové struny, které jsou ostřejší. Hrát na ně pomocí prstů je obtížnější. Důležité je proto koupit si trsátko, které ti celý proces hraní zpříjemní a usnadní. Na trhu se nachází velké množství trsátek. Vybírat si můžeš různá barevná i vzorová provedení lákající pohledy.
O tom, jaké struny tvá kytara využívá, s velkou pravděpodobností víš, protože na ní pravidelně hraješ. Pro začátečníky je ale dobré říci, že na klasickou kytaru nesmíš dávat kovové struny. Pokud bys tak učinil, kytara by se mohla ohnout nebo bys jí mohl zlomit krk. Platí to i naopak, ale pokud bys na akustickou kytaru použil nylonové struny, nezlomil bys ji. Jen by nepracovala tak, jak má.
Klíčovým parametrem pro výběr kytarových strun je jejich tvrdost. Kovové i nylonové struny mají několik stupňů, podle kterých se také dělí.
Nylonové struny na kytaru se zpravidla dělí do dvou základních skupin, a to:
normal tension – měkké pnutí,
hard tension – tvrdé pnutí.
Normal tension je varianta určená zejména pro začátečníky. Dobře se s ní pracuje a lidem méně zvyklým na hraní tolik neodírá bříška prstů. Hard tension je vhodná pro lidi se zkušenostmi a praxí.
U kovových strun na kytaru je to poněkud odlišné. V této oblasti narazíš na několik kategorií tvrdostí označených čísly od 9 do 13.
O materiálu jsme si už něco řekli. Začátečníkům zpravidla stačí znát rozdělení na nylonové a kovové. Podle toho se následně mohou pustit do nákupu. Pokročilí se však budou určitě poohlížet i po detailnějším dělení. Důvod je ten, že každý materiál ti poskytne něco jiného.
Kovové struny se dělí na tři základní typy:
Nákup nylonových strun je o něco jednodušší, protože nejčastěji se setkáš s materiálem 80/20 bronze. Tento materiál představuje kombinaci mědi a zinku, která ti poskytne velmi pěkný zvuk. Při hře si užíváš čistotu a jasnost. Menší nevýhodou těchto strun je fakt, že podléhají rychlé korozi. Pokud se jí chceš vyhnout, vyber si provedení strun kombinující příměs fosforu.
Cena za takový produkt je zpravidla vyšší, ale rozhodně se vyplatí. Struny nebudeš muset tak brzy vyměňovat, čímž teoreticky i ušetříš.
Struny na kytaru si můžeš vybrat ve více variantách. Profesionálové a zkušení hudebníci mají ve své sbírce vždy několik kusů. V případě potřeby je umí okamžitě vyměnit. Nakupování strun po jednom se příliš nevyplatí, a to zejména tehdy, když hraješ pravidelně a kdykoli se může stát, že struna praskne.
Na strunách nedoporučujeme šetřit. Jedná se o část kytary, kterou pravidelně používáš. Vytváříš pomocí nich zvuk. Jejich kvalita se tak následně odráží i od toho, co z hudebního nástroje vychází. Levné struny na kytaru budeš muset neustále měnit, protože budou praskat nebo se jinak manuálně zničí.
Kvalitní struny mají zpravidla speciální povrchovou úpravu, která slouží k tomu, aby se struny ani při nesprávném zacházení nepřetrhly. Jejich konečná cena je proto o něco vyšší.
Na strunách na kytaru však můžeš i ušetřit. Stačí, aby sis koupil větší balení, která efektivně snižují cenu jedné struny. Můžeš také sledovat akce a nakupovat jen tehdy, když je výrobek ve slevě.
Rada odborníka
Pokročilí kytaristé mohou sledovat i tloušťku strun, která ovlivňuje, jak kytara hraje a jak se dají struny používat. Zpravidla se však jedná pouze o detail a důležitější je samotná tvrdost či materiál.
Každý má jiný styl hraní na kytaru. Někdo hraje jemněji, jiný zase tvrdě a bez citu. Jednotlivé struny si musíš vyzkoušet. Některé ti nemusí sednout ani tehdy, když jsou z preferovaného materiálu nebo mají potřebnou tvrdost.
To, které značky jsou pro tebe nejlepší a jaké produkty ti budou nejlépe vyhovovat, zjistíš teprve tehdy, když je otestuješ.
Výběr a nákup kytarových strun je pro začátečníky náročný proces. Usnadni si jej pomocí našich praktických rad. Sáhni po typu, který bude sedět nejen tvé kytaře, ale také tvému stylu hraní, díky čemuž bude pro tebe ladění kytary hračkou.